Edukacija vasaros metu ir dienos stovyklos

Ar teko galvoti, kaip susiklostė mokslo metų ir vasaros atostogų eiga? Seniau buvo priimta, kad vasaros metu vaikai, kartu su suaugusiais dirbdavo žemės ūkio darbus, kurie garantavo šeimos gerovę šiltuoju sezonu. Turime nemažai istorijų ir pasakojimų, kur piemenaudami vaikai laukia nesulaukia grįžimo į mokyklą. Dabar viskas pasikeitė ir vasaros atostogos tampa tiesiog dideliu tarpu tarp kasdienio mokymosi arba pramogomis kaime ar mieste. Tačiau tinkamai suplanuota  vasara atveria didžiules galimybes vaikų ir jaunimo vertybiniam ugdymui, kuriam gali padėti dienos stovyklos. Be to, kaip rodo užsienio mokslininkų tyrimai, mokymasis vasaros metu gerina ir mokinių pasiekimus. Taigi kaip suplanuoti mokymąsi vasarą, kad jis nebūtų nepatrauklus, o suteiktų naujų potyrių ir žinių bei neleistų atsirasti didelėms spragoms bei mokymosi sunkumams rugsėjį?

 

Pradinių ir vyresnių klasių vaikų žodyno augimas/prastėjimas
Klasė Žodžių kiekio padidėjimas per minutę per mokslo metų  savaitę Galimas žodyno suprastėjimas vasaros atostogų metu nedalyvaujant edukacinėse veiklose
1 1,3 -5,2
2 1,5 -6
3 1,1 -4,4
4 0,8 -3,2
5 0,7 -2,8
6-8 0,5 -2
Cooper et al. (1996)

 

Verta pabrėžti, kad neformalusis vaikų švietimas kompensuoja svarbią praktinę patirtį, kurios stinga mokantis tik pagal formaliojo švietimo programas. Neformalaus ugdymo metu vaikas gali gauti daugiau dėmesio, susitelkti į dalykus, kurie jam iš tiesų įdomūs bei veiklą vykdyti su bendraminčiais. Dažnai neformalus ugdymas apima tarpdisciplininius dalykus ir padeda gerinti pasiekimus iš karto keliose srityse. Viena iš jų - robotika. Tai integruoto ugdymo sritis, kurios nauda neabejotina.

 

Kaip jūs galite padėti savo vaikui smagiai ir naudingai pailsėti vasarą?

Patikrinkite jo privalomos per vasarą perskaityti literatūros sąrašą. Jei bent vieną ar kelias knygas esate skaitęs – aptarkite jų turinį, svarbiausias mintis, pasidalinkite įžvalgomis apie jums patikusias scenas. Toks, net ir trumpas aptarimas, padės vaikui geriau prisiminti apie ką buvo knyga. Galite pasiūlyti vesti trumpą dienoraštį, kuriame būtų pažymimos pagrindinės mintys. Jis tikrai pagelbės per mokslo metus iš naujo nagrinėjant kūrinį.

 

Vietoje televizoriaus pasiūlykite pasiklausyti knygų įrašų. Jų vis daugiau yra lietuvių kalba, o jei vaikas jau moka užsienio kalbą – tai gali padėti jam per vasarą neprarasti įgūdžių. Internete tikrai rasite kiekvienam lygmeniui pritaikytų tekstų. 5-8klasėms skirtus kūrinius galima rasti https://ebiblioteka.mkp.emokykla.lt/

 

Jei planuojate išvyką į kitą miestą ar šalį – kartu nagrinėkite žemėlapį, sudarykite maršrutą, skaičiuokite kilometrus, galimas sustojimo vietas, kelionės biudžetą. Taip pagerinsite orientavimosi, geografijos, matematikos įgūdžius. Be to skaityti apie naujas vietoves, ką nuveikti atvykus labai smagu!

 

Leiskite vaiką į vasaros stovyklą, kuri atitinka jo pomėgius. Robotikos akademijos stovyklose vaikai ne tik konstruoja robotus, bet gerina kalbėjimo, kūrybingumo, situacijų sprendimo, orientavimosi, matematikos, logikos žinias. Stovyklų metu vaikai ne tik konstruoja ir programuoja, bet ir pristato savo projektus kitiems vaikams, žaidžia judesio žaidimus, bei komunikuoja komandinio darbo metu siekdami kuo geriau išspręsti mokytojo pateiktą užduotį.

 

Gaminkite kartu ir mokykitės matematikos. Skaičiuokite produktus, dalinkite trupmenas, keiskite receptų proporcijas ir visa tai patikėkite atlikti vaikui. Mažieji gali pagelbėti atrinkti tinkamą skaičių žirnių, morkų, pupelių sriubai, padalinti kiek jų atiteks mamai, tėčiui ir broliui ar sesei. O jei atostogaujate, pabandykite bent žodžiu pasidalinti 1 ledų porciją visai šeimai.

 

Biologijos žinias panaudokite darže. Jei namie daiginote pvz. Agurkus ar pomidorus, kartu kalbėkitės, kokiais etapais vyksta sėklos augimas, kokias dalis turi sėkla, kada turi pasirodyti žiedai, kada vaisiai. Aptarkite kenkėjus, jų rūšis, taip pat kitus augalus ar vabzdžius, kurie padeda jūsų agurkui augti. Pasidomėkite augalo vandens ir maisto medžiagų apykaitos sistema. Pasikliaukite fantazija ir kasdieniai daržo darbai gali tapti puikiai pramoga su vakaro daržovės pristatymais visai šeimai.

 

Jei vaikas yra pirmoje-antroje klasėje ir jam dar stinga žodyno – kurkite spektaklius arba duokite užduotį sukurti spektaklį ir parodyti jums. Dienos metu bus galima nupiešti teatro lėles, sukonstruoti jas iš LEGO arba sumaniai perrengti turimus žaislus. Duokite konkrečią, trumpą tema, kuri leis vaiko fantazijai ją išrutulioti į fantastines pasakas. Pavyzdžiui: Skrydis į kosmosą, Stebuklingas močiutės daržas, Mergaitė skaičių šalyje, LEGO geriečiai pavojuje, Miško susirinkimas.

 

Leiskite vaiką į dienos stovyklą. Taip žinosite, kad dienos metu jis yra saugioje aplinkoje, jį supa bendraamžiai, o dienos metu jis turiningai leidžia laiką. Robotikos vasaros stovyklos išsiskiria tuo, kad čia vaikai lavinami visapusiškai - sprendžia užduotis (vaikų vadinamus “quest’us), kuria robotus pasitelkdami fantaziją ir inžinerijos žinias, paverčia savo robotus judančiais su įvairiomis išmaniomis dalimis. Be to žaidžia judesio žaidimus, atlieka įdomiausius eksperimentus pagal dienos temą, draugauja.

<- Grįžti atgal į naujienas
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram