Keisti pasaulį gali kiekvienas
Niekada nenurimstantys idėjų generatoriai - VšĮ "Robotikos akademija" kartu su Energijos sprendimų centru" ir kitomis socialinę atskirtį patiriančius vaikus globojančiomis organizacijomis, (tokiomis kaip „Gelbėkit vaikus“) 2018-ais metais užsibrėžia dar daugiau - neatlygintinai mokyti vaikus programavimo ir suteikti jiems galimybę žengti į prikaustantį ir nuolat stebinantį robotikos pasaulį.
Projekto „Vaikų ir jaunimo užimtumo skatinimas pasitelkiant STEAM ugdymo priemone" dėka, jau nemaža dalis naujosios kartos atstovų iš dienos centrų, vaikų ir kultūros namų, šeimynų, jau pabuvojo išradėjų amplua. LPF SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos Alytaus vaikų dienos centro „Parama šeimai“, soc. darbuotojos Indros Blaškevičiūtės teigimu, vaikai labai apsidžiaugė sužinoję, kad nemokamai galės lankyti robotikos užsiėmimus. Ne paslaptis, jog dienos centro lankytojai yra iš sunkumus patiriančių šeimų, kur finansinė situacija yra sudėtinga, tad piniginis aspektas išties svarbus. Nors visi vaikai žinojo, kas yra robotika, kai kurie iš jų buvo matę ar išbandę šią veiklą nemokamose edukacijose, tačiau, dėl jau minėtos priežasties, neturėjo galimybės lankyti užsiėmimų nuolat.
Indra pasakoja, kad ne visiems vaikams sekasi vienodai: “Kai kurie labai greitai susiorientavo kaip viskas vyksta ir labai noriai įsitraukė, yra žingeidūs. Kitiems perprasti technologinius niuansus yra sunkiau, jų motyvacija labai svyruoja priklausomai nuo sėkmės, todėl kartu su mokytoju Eduardu stengiamės daugiau paaiškinti, padėti padaryti kažką kartu, skatinti eksperimentuoti. Žinoma, yra ir tokių jaunuolių, kurie net pasibaigus užsiėmimui negali atsitraukti, kol nepabaigė užduoties. Jie drąsiai eksperimentuoja, susigalvoja savo
užduotis, kurias bando įgyvendinti.”
Šiame Alytaus vaikų dienos centre „Parama šeimai“ yra siekiama pastebėti vaikų stiprybes ir sunkumus, o į juos atsižvelgus, sudaryti individualų kiekvieno vaiko vystymosi planą. Socialinės darbuotojos Indros tvirtinimu, vienam užtenka pokalbio, kad atsirastų motyvacija kažko siekti, kai kuriems reikia paskatinimų sistemos, į kurią yra įtraukiami ir tėvai. “Itin daug dėmesio skiriame kūrybiškumo skatinimui. Įtraukiame vaikus į sprendimų priėmimo procesą, tuomet savaime didėja jų motyvacija ir atsakomybė visose srityse.” Dienos centre taip pat siekiama vystyti tarpusavio santykius, čia besilankantys vaikai - tarsi neformali šeima, vieni kitus skatina, palaiko, o kartais ir sveikai konkuruoja, kas verčia pasitempti ir siekti geresnių rezultatų.
Vienas iš Robotikos akademijos tikslų yra siekis įrodyti, kad mokslas ir mokymasis ne tik gali, bet turi būti įdomus. “Be galo džiaugiamės šiuo projektu, - konstatuoja Indra Blaškevičiūtė, - šiuolaikiniai vaikai labai imlūs technologijoms, stengiamės kuo daugiau į neformalaus ugdymo procesą įtraukti veiklų, susijusių būtent su informacinėmis technologijomis. Suprantame, kad auga karta, kurios supratimas ir įgūdžiai šioje srityje ateityje turės būti labai išvystyti, todėl toks inovatyvus užsiėmimas kaip robotika, leidžia vaikams vaikams kurti ir mokytis tuo pačiu metu.”
"Mes nežinome, kuriam vaikui yra lemta pakeisti pasaulį. Turime stengtis visiems Lietuvos vaikams suteikti galimybę tapti išradėju." - įsitikinęs Robotikos akademijos direktorius Džiugas Lukas Eidukas. Šio projekto dėka daugiau kaip 150 vaikų net penkiems mėnesiams taps jaunaisiais kūrėjais, jiems bus suteikiama visa reikalinga įranga ir mokymai, kad jie galėtų ne tik drąsiai svajoti, bet ir kaip įmanoma labiau priartėti prie savo svajonės. "Ši veikla nenutrūks ir po projekto - kiekvienas taškas turės savo "Lego" rinkinius ir mokymo metodiką, kad vaikai sėkmingai galėtų tobulėti toliau.", - tvirtina idėjos iniciatoriai. Kad visa tai būtų įgyvendinta, „Energijos sprendimų centras“ jau skyrė didžiąją dalį pinigų. Užsiėmimai vyko 19-oje dienos centrų ir šeimynų visoje Lietuvoje sausio-gegužės mėnesiais.